امتیاز این آیتم
  • 0.00 / 5 5
(0 votes)

 

معرفی ترمه

ترمه دست بافته‌ای نفیس است. ترمه اوج هنر ایرانی در صنعت نساجی است. پارچه ترمه از گرانبهاترین صنایع دستی ایران است. جالب است بدانید که پارچه ترمه بسیار محکم و با دوام است. ترمه پارچه‌ای گران بهاء و پر رنگ و لعاب است. پارچه ترمه بسیار پر نقش و نگار است و شناخته شده‌ترین نقش ترمه بته‌جقه است.

ترمه یکی از شناخته شده‌ترین صنایع دستی ایران است. پارچه ترمه سوغاتی ایرانی است که شهرت جهانی دارد و بسیاری از گردشگران ترمه را به عنوان سوغات مناطق مرکزی ایران می‌‌‌‌‌شناسند. پارچه ترمه در مناطق مرکزی ایران تولید می‌‌‌‌‌شود، برخی شهر یزد را خاستگاه اصلی پارچه ترمه و ترمه یزد را اعلاترین ترمه ایرانی می‌‌‌‌‌دانند.

پیشینه تاریخی ترمه

در دوره صفویه بافت ترمه اهمیت زیادی داشت به طوری‌که دوره شاه عباس صفوی را می‌توان اوج هنر ترمه معرفی کرد. شاه عباس طراحان چینی و ارمنی را به ایران دعوت کرد تا برای طراحی پارچه ترمه، ترمه بافان و طراحان ایرانی را آموزش دهند، از این رو ترمه‌های آن دوران زیبایی و ظرافت ویژه‌ای دارد.

بافت پارچه ترمه در طول تاریخ در استان یزد متداول بوده است. مردم یزد از قدیم در مراسم آیینی خود از ترمه به عنوان یک نماد فرهنگی استفاده می‌‌‌‌‌کردند. خصوصا در ایام عاشورا پارچه‌های ترمه روی علم‌های عزاداری نصب می‌‌‌‌‌شود و تا آخر مراسمات ترمه‌ها بر روی علم‌ها باقی می‌‌‌‌‌ماند.

موارد استفاده از ترمه

پارچه ترمه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. در برخی خانواده‌ها ترمه جایگاه ویژه‌ای در جهیزیه دختران دارد و پارچه ترمه بین نسل‌ها به عنوان یادگار می‌ماند.

از ویژگی‌های ترمه‌های قدیمی کاملا طبیعی بودن آن بوده است. در گذشته پارچه ترمه کاملا دست بافت بوده و برای بافت پارچه ترمه از الیاف بسیار لطیف استفاده می‌‌‌‌‌شد. مردم از ترمه در زندگی روزمره استفاده می‌‌‌‌‌کردند و از پارچه ترمه در بسیاری موارد استفاده می‌شد.  ترمه به عنوان سجاده و لباس طبقات ثروتمند استفاده می‌‌‌‌‌شده است. همچنین از پارچه ترمه در پرده، پشتی و بقچه بهره می‌‌‌‌‌بردند. اما اینک بافت ترمه نیمه صنعتی است و بیشتر از ترمه برای تزیین منازل، محیط پذیرایی و فضاهای اداری استفاده می‌‌‌‌‌شود.

ترمه مرغوب

ترمه بافته شده از ابریشم مرغوب‌ترین نوع ترمه می‌باشد.

مرغوب‌ترین ترمه از ابریشم بافته می‌شود. اخیرا در بافت ترمه از پلی‌استر نیز استفاده می‌شود. ترمه بافته شده با پود پلی‌استر نیز می‌تواند ارزشمند باشد. اگر ترمه بافته شده از پلی‌استر ویژگی‌های ذیل را داشته باشد ترمه گرانبهایی است:

اولین خصوصیتی که باید ترمه داشته باشد تراکم بالا است. هرقدر تراکم پارچه شده بیشتر باشد ترمه با ارزش‌تر خواهد بود. البته متراکم بودن بر مرغوبیت ترمه‌هایی که با پود ابریشم بافته شده‌اند تاثیر چندانی ندارد.

ویژگی دوم رنگارنگ بودن پارچه ترمه است. هرقدر رنگ‌های به کار رفته در بافت ترمه بیشتر باشد ارزش آن ترمه بیشتر به شمار می‌رود.

سومین نکته‌ای که بر ارزش ترمه تاثیر دارد ظرافت به کار رفته درطرح پارچه ترمه است. ترمه‌های با طرح بافت ظریف‌تر، گران‌بهاتر هستند.

اگر قصد خرید ترمه پلی‌استر با کیفیت خوب و قیمت مناسب دارید، بهترین تراکم ترمه، تراکم ۱۵۰ است.

 

 

نگهداری ترمه

پارچه ترمه دارای پودهای بسیار متراکمی است به همین دلیل ترمه دارای دوام و مقاومت بالایی به شمار می‌رود و ترمه از با دوام‌ترین پارچه‌ها به شمار می‌رود. اما پارچه ترمه در برابر نور و رطوبت آسیب پذیر است. نور و رطوبت باعث رنگ پریدگی ترمه می‌شود. جالب است بدانید که قسمت‌های مشکی پارچه ترمه نسبت به بقیه رنگ‌های آن در برابر حرارت و نور آسیب پذیرتر بوده و تحت تاثیر آنها عمق خود را از دست می‌دهد.

با توجه به این‌که پشم از مواد اولیه پارچه ترمه است پس یکی دیگر از مواردی که پارچه ترمه را تهدید می‌کند بید است. به همین دلیل باید از پارچه ترمه در برابر بیدزدگی مراقبت شود. بهترین محافظ برای پارچه ترمه در برابر بید نفتالین است.

از دیگر آسیب‌هایی که متوجه پارچه ترمه است شستشوی آن با آب است. چون غالبا در تولید محصولات با پارچه ترمه از یراق و آستری استفاده می‌شود پس شستشوی ترمه با آب باعث تخریب آن می‌شود. همچنین شوینده‌های شیمیایی و درجه حرارت بالای آب به ترمه صدمه می‌زند درنتیجه بهتر است ترمه به روش خشکشویی شستشو شود.

قابل توجه دوستداران صنایع دستی ایران و ترمه

شما علاقه‌مندان به ترمه می‌‌‌‌‌توانید برای تکمیل تزیینات داخلی خود به شکلی اصیل، از پارچه ترمه در منزل و یا محیط کارتان استفاده کنید. ترمه می‌‌‌‌‌تواند به عنوان رو میزی، رو تختی، دیوار کوب و بسیاری موارد دیگر به فراخور محیط و سلیقه شما مورد استفاده قرار گیرد.

ترمه از نمادهای زندگی ایرانی است. از این رو ترمه و محصولات با پارچه ترمه، برای هدیه دادن بسیار مناسب است.

شما می‌‌‌‌‌توانید در فروشگاه آنتیک‌چی به صورت آنلاین انواع محصولات ترمه را انتخاب و از خرید خود لذت ببرید.

برای خرید ترمه اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

 

پست قبلی پته دوزی حاصل دسترنج و خیال بانوان کرمان
پست بعدی ترمه سوغات اصیل ایرانی

پاسخی بگذارید